Ubytování v soukromí na vinném sklepě na Belegradech

U Zemánků


U Hubáčků


U Slávy


Zpět

Pokud se chcete dozvědět víc
o našem kraji, použijte tyto odkazy:

Tipy na výlety

Velké Bílovice

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Vinné sklepy tvoří spolu s vinohrady a sady malebnou kulisu. Najdete zde na 650 soukromých vinných sklepů v tratích Belegrady, Púrinky a Pod Předníma. Každý rok na jaře je v kulturním domě pořádána výstava vína.Dívka v kroji

Etnograficky patří Velké Bílovice do skupiny obcí Hanáckého Slovácka a hraničí s oblastí Podluží. Folklorní tradice jsou zde stále živé. Každý rok, druhou neděli v září, se konají krojované Hody, které trvají tři dny a tři noci. K přípravám na Hody patří tradiční ruční stavění máje v sobotu před hodovou nedělí. Hodová mája je spojená ze tří dílů o celkové délce 30 - 35 m. Hodům předchází v polovině srpna Zahrávání hodů a to ještě není všechno, neboť čtrnáct dní po hodech se konají Hodky, které uzavírají čas zábavy ve Velkých Bílovicích, protože po nich už začíná vinobraní.


Na kole krajem památek a vína

Velkými Bílovicemi prochází Velkopavlovická vinařská stezka, ale můžete se odtud dostat i na vinařskou stezku Podluží. Velkopavlovický cyklistický okruh měří sto devět kilometrů, je druhý nejdelší v celé síti vinařských stezek. Je určen pro mírně zdatné cyklisty, nabízí krátké i delší trasy a středně náročná stoupání. Stezka vede do jednatřiceti vinařských obcí. Nejnižší bod (160 m n. m.) je v Rakvicích a nejvyšší (380 m n. m.) nad Nikolčicemi.

Nejjižnější část stezky prochází k okraji zámeckého parku v Lednici, u Janova hradu.
V severní části vede trasa prudce zvlněnou krajinou kolem Klobouk u Brna, prochází vinicemi ve svazích na Hustopečsku a kolem Novomlýnských nádrží vede dál až do klidné krajiny Podyjí, k památkám a zahradám Lednicko-valtického areálu.


Zajímavá místa v okolí Velkých Bílovic

Hradištěk Kaplička

Hradištěk je vrch, odkud je rozhled do širokého okolí. Od roku 2001 zde stojí kaplička zasvěcená Cyrilu a Metodějovi, svatému Václavovi a patronovi vinařů svatému Urbanovi. Ze sklepů se na Hradištěk dostanete po asfaltové cyklotrase vedoucí mezi vinohrady. Délka trasy je asi 1,5 km.

Vrbice Stráž

Vinařská obec vzdálená od Velkých Bílovic asi 12 km. Kopec Stráž z kterého je za jasných nocí vidět až do vídeňského Prátru, je z moravských pískovců. Je místem v minulosti využívaným ke stavbě obydlí, podzemních úkrytů a chodeb (lochů), z kterých jsou dnes vinné sklepy. Jsou uspořádány v sedmi patrech nad sebou, malebně působí i jejich fasády z lomového kamene.

Bořetice

Vinařská obec, kterou proslavila Svobodná republika Kraví hora založená místními vinaři. Kraví hora je malá vesnička vinných sklepů, vkusně vybavená místy pro posezení výletníků. Hotel Kraví hora je citlivě zasazen mezi sklepy a vyniká mimo jiné výbornou kuchyní.

Kobylí

Obec Kobylí letos zvítězila v jihomoravském krajském kole soutěže Vesnice roku.
V místním muzeu můžete zhlédnout zajímavou výstavu "Byly časy,byly.." s podtitulem Život na vesnici ve čtyřech ročních obdobích. Do Kobylí se z Velkých Bílovic dostanete buď po silnici přes Velké Pavlovice a Bořetice ( asi 20 km ) nebo po cyklostezce přes Vrbici (asi 14 km).

Ubytování v ČR => BřeclavTuzemsko.cz - katalog ubytování v České republice. Ideální dovolená.Prušánky Nechory

Obcí prochází vinařská cyklistická stezka Podluží. V okolí se nalézá vinařská lokalita Nechory.


Lednický park – památka UNESCO

Janohrad

Své toulky po lednickém parku můžete začít u romantické zříceniny Janohradu stojící na břehu řeky Dyje. Z přístaviště vás výletní lodičky zavezou za krásami lednického parku.
V lednickém zámku měli až do roku 1945 své letní sídlo Lichtenštejni. Zde také začali od 17.století utvářet jedinečný krajinný celek, Lednicko-valtický areál, od 19.století také nazýván „Zahrada Evropy“.
Zámek je postaven ve stylu anglické novogotiky. Uvnitř můžete obdivovat točité schodiště vyrobené z jednoho kusu dřeva s překrásnou řezbářskou výzdobou a mnoho dalších skvostů zachovalých zde z minulosti. V zámeckém skleníku se můžete potěšit například majestátnými palmami, letitými rostlinami či rozmanitostí barevných květů. V bývalých zámeckých konírnách je velké akvárium Malawi s mořskými živočichy.
Minaret, rozhlednu vybudovanou v maurském stylu, určitě nepřehlédnete. Jeho vrchol vám nabídne na západní straně úchvatný pohled na Pálavu, na východní pak na Malé Karpaty.


Valtice

Město proslavené lahodným vínem. Centru města Valtice vévodí barokní zámek. K zámku patří rozsáhlý areál s parkem a řadou romantických staveb z první poloviny 19. stol., jako je Kolonáda zvaná také Reistna, zámeček Belvedere a Dianin chrám (též Randezvous).


Pohansko Pohansko

V lokalitě Pohansko u Břeclavi se rozkládá hradiště z doby Velkomoravské říše. V empírovém zámečku je umístěna archeologická expozice.

Slovanské hradiště v Mikulčicích

V Mikulčicích můžete navštívit pozůstatky slovanského hradiště z doby Cyrila a Metoděje. Tady na vás dýchne atmosféra pradávných dob, známých z pověstí Aloise Jiráska.


Pálava

Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy, která patří k nejdéle osídleným místům českých zemí. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž zbyly nejen skládky mamutích kostí a pozůstatky ohnišť, ale i světoznámá soška Věstonické venuše. Právě v této oblasti se objevili první zemědělci, na návrší nad levým břehem Dyje nedaleko od zaniklého Mušova existoval v druhém století římský vojenský tábor a na nedalekém Pohansku u Břeclavi existovalo jedno z významných středisek Velkomoravské říše. Pavlovské vrchy, ze všech stran obklopené úrodnými vinicemi, patří se svými bělostnými vápencovými skalami, kvetoucími kosatci na sluncem ozářené skalní stepi, dubovými háji, zříceninami gotických hradů, jedinečnou architekturou historického Mikulova i vinnými sklepy v okolních obcích k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům České republiky. Není se čemu divit, neboť to všechno spolu se suchým a teplým podnebím propůjčuje pálavské krajině téměř středomořský ráz, který bychom jinde v Čechách nebo na Moravě marně hledali. Jméno však nedostala Pálava podle palčivých slunečních paprsků, jak bychom se snadno mohli domnívat, ale podle staršího českého jména vinařské vsi Pavlov.

Mikulov Mikulov

Blížíte-li se ke starobylému Mikulovu z kterékoli strany, vždy Vás uvítá jedinečným panoramatem se siluetou zámku, Svatého kopečku a Kozího hrádku. Historické středověké jádro města bylo již v roce 1952 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Hlavní dominantou je renesanční zámek, který byl za nejslavnějších dob sídlem olomouckého biskupa kardinála Františka Ditrichštejna. Mikulov byl tehdy faktickým hlavním městem Moravy.
Dnes jsou v prostorách zámku uloženy cenné sbírky, jejichž exponáty jsou k vidění ve stálých expozicích Regionálního muzea. Zcela unikátní jsou vinařské expozice s obřím sudem a dřevěnými kládovými lisy v zámeckém sklepení. Mikulov je výchozím bodem vinařské naučné stezky, která na trase okolo Pálavy seznamuje návštěvníky s vinařstvím a tradicemi v mikulovské vinařské oblasti.
Město Mikulov leží 25 km od Velkých Bílovic.

NAHORU